E-Arşiv Nedir?

Faturaların elektronik ortamda muhafaza ve ibrazını sağlayan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş standartlar dahilinde hazırlanan uygulamadır. E-Fatura sistemine dahil olan her kurum E-arşiv sistemini kullanabilir.

Kağıt fatura basımı, eleman ve arşivleme gibi masraflardan kurtarır. Kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye faydası olduğu gibi kaybolma riski olmayan daha güvenli bir sistemdir. Elpo Bilişim Felaketten Kurtarma Merkezi izlediği güvenlik politikası ve son teknoloji cihazları ile faturalarınızı sizin adınıza güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlar.

img

Faydaları

• E-Arşiv sistemi e-Fatura sistemini tamamlayıcı bir konumdadır.

• E-Fatura sistemi içinde gömülü olan bir e-Arşiv sistemi hızlı ve efektif işleyen faturalaşma süreçlerine e-Arşiv faturalarını da dahil ederek, aynı verimliliği kapsamı daha geniş bir platform üzerinde minimum iş yükü ile realize edebilir.

• Böylece kullanıcılar süreçlerini Gelirler İdaresi’nin oluşturduğu mevzuat doğrultusunda düzenleyebilecekleri gibi operasyonel açıdan da faturaların oluşturulması, gönderimi, listelenmesi, düzeltilmesi veya iptali gibi işlemlerde kullanılan e-Arşiv çözümünün sağladığı; e-Arşiv faturasının cari üzerinden otomatik olarak oluşması, 7 iş günü kontrolü, otomatik ters kayıt ve onay bildirimi gibi akıllı algoritmalar ile verimliliği yüksek bir platform elde edebileceklerdir.

• E-Dönüşüm çerçevesinde kapsam devamlı genişlemektedir. 2016 yılı içerisinde e-Fatura ve e-Defter sistemine 50.000 kullanıcının dahil olması beklenmektedir. Bu da yıllık yaklaşık 1,2 milyar e-Fatura öngörüsü anlamına geliyor. Bu kapsamda bakıldığında e-Dönüşüm kapsamı içinde yer alan firmaların müşterileri karşısında hızlı aksiyon alabilmesi ve bu hızlı gelişime ayak uydurabilmesi için e-Dönüşüm servislerini doğru uyarlamalarla ERP sistemleri ile konuşturmaları gerekmektedir. Buna örnek olarak e-Fatura olarak gelen bir faturanın ERP içerisinde bu sistem üzerinden muhasebeleşmesini gösterebiliriz. Buna ek olarak, satış tarafından kesilen bir faturanın müşteriye bakılarak e-Arşiv faturası şeklinde kesilmesi gerektiğinin sistem tarafından bilinmesi ve tanımlı e-maile e-Arşiv faturasının gönderilmesi yine başka bir örnek olabilir. Belirlenen sürecin mobil platformlarda çalışabilmesi ise iş hayatındaki hızlı geri bildirimler dolayısı ile artık vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Avantajları

• Kağıt fatura basma gönderme maliyeti tamamen ortadan kalkar.

• Faturaların basım maliyeti, matbaa ücretleri ve kağıt fatura kargolama işlemi maliyetlerinden kurtulursunuz. Dosyalar arasında fatura aramakla vakit kaybetmeden fatura kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

• E-Arşiv Fatura’larınıza erişim hakkı sadece sizde olur ve üçüncü kişiler asla erişemez.

• Odalar dolusu klasörlenmiş fatura arşivleri tarih olur.

• Muhasebe süreçlerinde hız artar, zamandan tasarruf sağlanır.

ChatBot